Saatuse büroo

Tere!

Mõni aeg tagasi käisin Kallimaga kinos vaatamas filmi “Saatuse büroo”(“The Adjustment Bureau”), thrillerit, mille peaosas mängis Matt Damon. Ootamatult valitud filmielamus osutus väga heaks ning pani mind veidikene ka mõtlema saatuse käekäikude üle.

Kuna ma olen praktiliselt eluaeg saatusesse uskunud, siis antud filmi mõju mu mõttemaailmale oli nagu sütik, mis pani mind taaskord läbi mõtlema, kas ja kui palju on meie elust meie endi juhtida ning kui palju on saatust või juhuseid. Võib ju öelda, et kõik on saatusest tulnud, isegi kui me viimasel hetkel muudame otsuseid või käitume nii nagu me ise juhiks oma elu, võib ju ikka väita, et see ongi saatus, et viimasel hetkel me ise olukorda muutsime. See on aga veidi liialdatud lähenemine asjade kulgemisele. Pigem võiks väita, et saatus on kinni kuskil teadvustes, lõpliku saatuse voo panevad paika kõik toimunud juhused ja iseseisvad otsused.

Filmis oli seda kõike käsitletud umbes samamoodi, kuigi saatuse “käed” üritasid mingil määral juhuseid vältida ja usk juhustesse oli minimaalne (seda arusaadaval põhjusel, kuna filmi põhiteemaks pidi siiski ju jääma saatuse määrajate töö). Olukorra segasemaks muutmiseks kasutati ka situatsioonide lahendusena seda, et juhusena väidetud olukorrad nimetati lõpuks ikka kellegi kõrgema poolt määratud saatusteks ja vastupidi. Filmi lõpus muudeti ikka saatust omaenda tehtud otsustega. Seega jäeti piisavalt ruumi, et uskuda kõikvõimalikke lahendeid oma saatuse kujunemisesse.

Pärast filmi vaatamist hakkasin ma veidi ka oma elu läbi lahkama. Õnneks on mu elu olnud piisavalt sündmustevaene, et hulle saatusekeerdkäike siin väga pikalt harutada ei saaks ja ega ei tahaks ka, sest mingis mõttes oleks see filosoofiline ülemõtlemine, mille tulemuseks oleks ainult hunnik peavalusid ja küsimusi. Siiski leidsin ma ka oma elust hetki, kus ma pole kindel, kas tegu on juhuste või saatusega. Ma usun, et nii mõnelgi inimesel on olemas n-ö juhututtavaid, kuskilt ürituselt, koosviibimiselt, ühistranspordis veedetud hetkest jne. Ka “Saatuse büroos” oli seda teemat käsitletud, kus peategelane kohtas naisterahvast, kellesse ta esimesest silmapilgust armus, kuid kellega saatus teda enam mitu aastat kokku ei viinud. Siit tekib küsimus, kas sellised juhututtavad on mingiks märgiks või punktiks saatuse voos või on tegemist pelgalt juhustega. Mingil määral on tegemist ju siiski saatusega, kuna sellised hetked tekitavad mingi tunde (positiivse või negatiivse, oleneb juhututtavast), ja kui tunne on positiivne, siis tekib küsimus, miks saatus toob teele ette positiivseid hetki, mis mööduvad kiiresti, kuid samas jätab alles negatiivseid emotsioone, mis jätkuvad päevast päeva. Kindlasti on need positiivsed impulsid hetkeliselt vajalikud (filmis oli selleks innustus pidada parim kõne), kuid kuidas on võimalik, et neist ei sünni midagi pikaajalist.

Oleneb muidugi olukorrast, kuid hetkelised piirsituatsioonid juhututtavate läbi mõjutavad meie elusid pidevalt ja kohati ka omavad väga pikka järelmõju, kuid siiski jäävad need situatsioonid ise väga lühiajalisteks. Filosoofiline küsimus, mis jääb, on: kas me saame oma saatust mõjutada nii palju, et positiivsed impulsid ei jääks vaid impulssideks, vaid kestaksid terve ülejäänud elu. Ühelt poolt on see inimese enda teha, tuleb olla olukorras piisavalt enesekindel ja tekitada võimalused püsivuseks. Teiselt poolt on võib-olla ka põhjus, miks nad on hetkelised – võib-olla nende inimeste mõju pikaajalisel suhtlusel omaks hoopis vastupidist mõju, olenemata esialgsest positiivsest süstist.

Kõik on võimalik ja tõde me teada ei saa, sest me ei ole võimelised eristama juhututtavaid uutest “päristutvustest” eriti praegusel WTF(wordpress/twitter/facebook) ajastul. Lisaks pole võimalik eristada juhuseid ja saatust, kuid olukordade lahenemiste üle on ikka põnev mõelda.

Daun

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: