Vabrikute kõrval, seal kus on Rock Cafe..

Yo,

Viimasel ajal nii kiired ajad, et alles praegu jõuan kirjutada sellest, mis toimus eelmisel neljapäeval. Nimelt käisin üle mõne aja taas rokikohvikus head mussi nautimas. Seekordne üritus oli Vainola “bändi” Unenäopüüdjad kontsert, kus soojendusartistidena astusid üles Luna Vulgaris ja Eleenium. Nüüd asjast veidi lähemalt..

Kohale läksin varakult, et aidata Eleenium’il sound paika saada ja vajadusel tehnilist tuge pakkuda. Kell 19 avanesid ka uksed, aga kella kaheksaks oli inimesi vaid peotäis. Kuna “show must go on”, siis esimesel artistil, Eleenium’il, tuligi esineda pea tühjale Rock Cafe’le. Sellest hoolimata oli kontsert väga hea, ning pigem kurvastage, kes kohale ei tulnud..

Eleenium’ile oli see esimene suure lava kontsert ning esimest korda sellises koosseisus lavale astuda. Siinkohal kiidan helimeest, kes suutis selle minimalistliku muusika Rock Cafe’le söödavaks teha. Plussiks oligi väheste pillide kontrastsus. See jättis ruumi vokaalile ning taaskord üks väheseid kontserte rokikohvikus, kus oli võimalik vokaalist aru saada.
Minu poolt esimene suur kummardus sündimees Meelisele, kelle sündisoolod olid vapustavalt head. Mitte ainult ei täitnud need kitarri ja bassi vahelist ala spektris, vaid soleerides täitis sünt ka aeg-ajalt soolopilli rolli. Seega suurepärane esitus ning meeliülendav helilise pildi täiustamine.
Kuna kohal oli ka minu erinevates projektides bändikaaslane olnud trummar Ints, siis sai temaga pikalt arutletud Eleenium’i trummide üle. Jõudsime ühisele arusaamale, et väga kaalutletud, minimalistlikud, kannatlikud ning dünaamilised trummikäigud on kindlasti üks suur pluss Eleenium’i muusikas. Aitab rõhuda atmosfäärile, mille toovad esile just Kadri vokaalid ja varieeruv kittarimeloodia.

Siinkohal teeks kniksu ka Kadrile, kes suutis suurel laval püsida omas elemendis – olla kontaktis publikuga ning samas olla lugudes niivõrd hingega sees nagu alati. Kidra sound oli mahedalt täitev (võrreldes Luna Vulgaris’e tapamajaga). Polnud liigset võimutsemist ning samas akustilistemates kohtades tuli piisavalt esile. Vokaalist ei hakka rääkimagi, sest see oli samal tasemel nagu alati..

Pärast soolokitarristi bändist lahkumist on saanud kogu taustabänd uued mõõtmed. Sündisoolodest rääkisin enne – sama hea on kuulda ka basskitarri, mis nüüd rohkem välja kõlamas on. Bassikäigud on piisavalt tummised, et täita põhja, kuid samas piisavalt läbitöötatud, et vajadusel kanda minimalistlikumat kitarri või isegi tolle puudumisel tervet lugu ainsa keelpillina.

Soundi poolest.. Nagu mainisin, helimees oli tasemel. Küll aga on väikeseid kõikumisi bändi enda sound’idel. Võib-olla need poleks märgatavad kui tehtaks tüüpilist kompresseeritud poppi või rokki, kuid niivõrd dünaamilise ja atmosfääriga muusika puhul tuleb sound’id muuta samuti dünaamilisemaks. Kuid selleks peab vist tegema paar bändiproovi, kus mängitakse lugu läbi ja mõeldakse, kus miskine asi peaks valjem või vaiksem olema ning mismoodi kõlama. Tuumafüüsikat pole, kuna trummid on näiteks paika juba sätitud.

Nagu alati – Eleenium’i jutt läks veidi pikemaks (kuna nad isiklikult palusid veidi täpsemat tagasisidet – ja ma olen lahke jagama ka J). Teisena aga astus üles Luna Vulgaris. Siinkohal on mul sõnu veidi vähem. Kui võtta lood ise või kitarristi pillimängu oskus, siis on asi täitsa optimistlik. Küll aga piisaks tühja Rock Cafe täitmiseks märksa väiksemast kitarri heli esitamise vahendist kui 4×12“ Marshalli kapp. Või noh – sedagi saab ju poole vaiksemaks vajadusel keerata. Seistes lavale suhteliselt lähedal (nii umbes 4-5 meetrit), kuid Rock Cafe mõistes juba ruumi esimese veerandi ligidal, siis on imekspandav, kuidas suudab lavasound nii valjusti kõlada, et PA kaudu tulev vokaal üldse minuni ei jõua. Ja ma arvan, et aus pole süüdistada publikut, kui nad vales kohas seisavad (liiga võimu helivälja suunas vms).

Seega kahjuks ei saa hinnata siinkohal vokaali, sest kui kolmanda loo teises pooles sain alles esimesest sõnast aru, kuna seegi oli eestikeelne, siis pigem oligi enamus aega mõtlemine, kas ja mida vokalist laval teeb.

Kitarrikäigud iseenesest olid huvitavad, samamoodi soundid. Ja tegelikult ka see, et suudeti ühel pillil täita terve instrumendispekter. Kuigi siinkohal pean mainima, et mulle jäi veidi segavaks see, kuidas lugudel puudus konkreetne algus ja lõpp, sest andekas kitarrimees tegi oma improsid ja soolosid nii lugude lõppu kui algusse, segades need kõik kokku üheks pikaks 45-minutiliseks müramölluks. Meenus kohe üks teine hiljutine kontsertkogemus, kus liiga andekas kitarrist ei suutnud oma soolosid lõpetada ka pool minutit pärast loo lõppu.

Aga võib-olla oli see kõik taotluslik ja ma lihtsalt ei saa korralikust rokkmuusikast aru. Tõsi ta on. Aga loodan, et keegi Luna Vulgaris’e fännidest ei öelnud helimehele, et „nii sitt sound, sest vokaali ei kuulnud“, sest Eleenium’i ja Vainola ajal oli ju kõik korras. Mõttepaus Luna’le..

Vainola kohta ei oskagi midagi rääkida. Pole kunagi tegelikult tema muusikat väga armastanud, samas Luna Vulgaris’e järel ja õhtu lõpetuseks sobis rahustavalt ning andis maheda võimaluse minna rahulikult koju uinuma.

Unenäopüüdjate mõned lood meenutasid täiesti Vennaskonna loomingut – läbimõeldud „neljaduurikidra“, mahe akordionimeloodia ning täitev bass (antud juhul kontrabassi näol) ning puudus vaid Tõnu Trubetsky.. Aga eks Vainola olegi suures osas oma teemas kinni ning vedades seda eri koosseisude ja erinevate nimede all aastast aastasse edasi, ongi teda nii pikalt orbiidil hoidnud.

Ja lohutuseks võin öelda, et see oli vist esimene kord elus, kus ma Vainola bändi kontserti ka tõsimeeli kuulasin ja jälgisin – vähemalt üle poole nende laval oldud ajast J

Egas midagi, üritan järgmise postituse kiiremini valmis kirjutada kui nelja päevaga.

Olge mõnglid ja häid pidusid!

Dawn

PS! Eleenium esineb 27. Aprill Kodu Baar’is! Kahjuks ma ise minna ei saa, aga kes saab, see ärgu võimalust maha magagu 😉

Ja lõpetuseks ka väike video Rock Cafe esinemisest, mille võtsin oma mängukaga üles – Palju Õnne!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: