Inimhinge sisevõitlused kinolinal

Hei

Üle mõne aja sai nüüd paar korda kinos käidud ja mõtlesin, et kriban oma mõtteid veidi siia ka.

Esimene teos, mida kaemas käisin, oli “Mees, kes jäi ellu” (“The Revenant”). Film Leonardo DiCaprio kehastatud peategelase, Hugh Glass’i, kannatustest paari sajandi taguses metsikus looduses. Võib-olla filmist endast rohkem polegi rääkida, kuna suures osas ongi tegu peategelase vaimsel ja füüsilisel tasemel võitlusega iseendaga. Mis on aga märkimist väärt, on see, kuidas see lugu kinolinale laiali laotatud on.

Kohe alguses saab film vägagi jõhkra jume, mis naelutab pilgu ekraanile. Minusuguse nõrganärvilise puhul isegi vahepeal sunnib silmi kinni pigistama, kuid toorus ja jõhkrus on antud filmi mõistes olulisele kohale asetatud ning seega tuleb sellega kohe filmi alguses harjuda. Edasine toimuv on lähivaade piinadele, mida mahajäetud vigastatud inimene tunda võiks. Filmi ülesehitus on selles vaates huvitav – vahelduvad kaadrid elavate heliefektide ja piinliku täpsusega kujutatud inimlooma füüsilistest piinadest, mida vaataja tunneb oma kontides kaasa ning nende lõikude vahele tugev looduslik harmoonia ilusate vaadete ja selle juures inimese vaimne tahe elada, mis aitab teda taas jalule. Selline pidev “piiririkkumine” ühele ja teisele poole nii pildikeeles kui loos endas teebki filmile keskendumise mugavaks ning need kaks ja pool tundi mööduvad ilma erilise pingutuseta. Nii ongi selle filmi puhul õigus rääkida kui heast filmist, kui Oscari väärilisest linateosest. See emotsioon, millele rõhutakse, see ühtne kaugus tänapäeva inimese elust, kuid samas lähedus inimhinge võimekusele raskustega võidelda, see lugu, mis seob inimese loodusega ühte ning samas näitab seda kui erinevad inimesed ise olla võivad ning pidev lootus parimale võimalikule lahendusele – on asjad, millega see film on hästi hakkama saanud ja mida enamasti filmidelt ka oodata tasub.

 

Teisena sai vaatamas käidud filmi nimega “Sauli poeg” (“Saul Fia”). Võõrkeelse filmi Oscarile kandideeriv linateos, mis Eesti meedia jaoks on kirjeldatud pigem kui film, mis võitis “Vehkleja” asemel kuldgloobuse. Ka pärast selle filmi vaatamist oli esimene küsimus mulle, kumb siis parem oli. Siinkohal jätan selle vastamata, kuna need filmid räägivad väga erinevatest asjadest ja väga erinevalt, kuid kindlasti oli “Sauli poeg” auhinda väärt.

Olles kunagi käinud kaemas piirkonda, kus on omal ajal toimunud ühed inimkonna süngeimad teod, tekkis seda filmi vaadates mingi pidev sisemine pinge. Eks me kõik oleme lugenud/kuulnud, mis ja kuidas seal toimus ning selles osas oli ka selge, et ega see film ju midagi rabavalt uut ei saa pakkuda. Nii oligi film pigem üles ehitatud ülevaatlikkusele, emotsioonile ning sundolukorda sattunud lihtinimese eneseotsingule. Kohatine rapsimine sisus oli tunda vaid selles, kuidas peategelane sattus iga “tööprotsessi” juurde, üritades nii anda filmiga väga lähedalt ülevaadet sellele, millega hukule määratud lihttööline pidi seal kokku puutuma. Samas hoidus pildikeel liialt robustseks ja jõhkraks minemast, sest visuaal pigem tundus toitvat kaastunde emotsiooni, mitte niivõrd inimkonna süngust. Peategelase meeletu tahe teha midagi head veel viimast korda enne enda eesootavat lõppu pani kogu filmi süžee proovile, kuna kohati jaburalt kinnisideeline lähenemine muutis peategelase esmapilgul nüanssides ebaloogiliseks. Kogu tervikut aga vaadates, on näha, et selles genotsiidi konveieris mutrikesena sunniviisiliselt “abiks olemine” laastas inimest psühholoogiliselt piisavalt põhjalikult, et säilitamaks usku inimkonda ei jäänudki muud üle, kui ise midagi humaanset teha, sõltumata kas sellest ka reaalselt mingit kasu tõuseb.

 

Soovitan mõlemat filmi vaadata. Visuaali poolest vast päris nõrganärvilistele ei soovitaks, aga üldiselt väärt vaatamised 😉

Dawn

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: